گروت

گروت بتن از آب‌ , سیمان‌ , ماسه و افزودنی‌های رایج دیگر ساخته شده شده‌است . از گروت‌ها جهت پر کردن فضاهای خالی و ترک‌های بزرگ‌ , جلوگیری از لایه لایه شدن یا خرد شدن بتن استفاده می‌گردد . از این حیث کاربرد گروت شبیه ملات است . مهم ترین مزایای گروت‌ها این است که مکانی که در آن گروت ریخته می‌گردد را بدون نقص پر می کند . زیرا گروت منبسط شونده خواص غیر انقباضی دارااست . ‌ گروت‌ها به گونه‌ای پباده سازی شده‌اند که توان جذب نیروهای وارد و انتقال آنان‌را به بخش پایین کار داشته باشد .

ملات‌ها و گروت‌ها سبب مقاومت‌های مناسب و مطمئن و همینطور اتصال پایدار در بین ملات یا گروت و سازه‌ها می گردد . بطور کلی دو روش ملات ریزی یا گروت‌ریزی در داخل حفرات در محل اتصال آنکرو موجود است .

گروت‌ریزی با گروت یا ملات خشک‌

در حالتی‌که در گروت‌ریزی از گروت یا ملات سیال مصرف شود , به دلیل روان بودن ملات , جایگذاری به صورت خودبه‌خود انجام می‌گردد . در روش گروت‌ریزی با ملات کم آب از نیروی تراکمی برای جای‌گذاری استفاده میشود . مصرف گروت یا ملات‌های مدل کم آب , در شغل های ساختمانی کاملاً رضایت بخش است ولی روش جایگذاری , مدام مطلوب نیست . از این رو , در عمل رغبت بیشتری به استفاده از گروت سیال موجود هست .

گروت

گروت

گروت ریزی با گروت یا ملات کم آب در روش اولیه گروت ریزی با گروت یا ملات کم آب با استفاده از نیروی تراکمی جایگذاری می‌گردد . در طول استفاده از گروت یا ملات سیال به دلیل روانی بودن این ماده در هنگام گروت ریزی خود به خود جایگذاری می شود . مصرف گروت یا ملات‌های مدل کم آب کاملاً رضایت بخشی است و در کار در شغل های ساختمانی استفاده میشود البته این روش جایگذاری مدام قابل قبولی نیست , به همین خاطر است که در کار تمایل با استفاده از طریق گروت سیال افزایش روز افزونی داراست . ‌

گروت ریزی با گروت سیال‌

از گروت سیال در محل‌هایی که حفره‌ها تقریباً مسدود و غیر قابل دسترسی‌اند استفاده میگردد . اما خارج از آن , گروت کاری به راحتی قابلیت و امکان پذیراست .

عملکردها گروت

گروت می بایست قوام یافته و سیال باشد و در وضعیت عادی روان شود .

گروت نباید مبتلا جداشدگی آب و سنگدانه از هم شود و ته نشین نشود .

گروت نباید در گیر جمع شدگی قابل ملاحظه‌ای شود . گروت بایستی توان حفظ آب ملات بتنی و سیمان را داشته باشد .

گروت بایستی در حداقل زمان به مقاومت مطلوبی دست یابد .

چنانچه مخلوط گروت در کارگاه ساختمانی ساخته شود و از مصالح سنگی موجود استفاده شود , دانه بندی مطلوب در گروت بدست نخواهد آمد و ضمانت لازم هم امکان پذیر نخواهد بود .

برای بدست آوردن گروت درصد باصرفه مواد چسباننده و افزودنی و مصالح سنگی در چنین شرایطی از دید تکنیکی تقریباً غیرممکن خواهد بود و از نگاه اقتصادی هم کاملاً غیر اقتصادی است . به همین علت است که از گروت مخلوط آماده ایده آلی برای گروت ریزی و گروت کاری استفاده می شود .

مهم ترین دلیل در گزینش گروت

برای یک کاربرد معین بستگی به موقعیت و خواسته‌های مورد نیاز سرویس , گروت ریزی‌ یا گروت کاری دارد . هریک از این دسته گروت‌ها دارنده خصوصیات و کارایی مشخص و معلوم و منحصر به فرد بفردی می باشند که پاسخگوی نیاز خواهند بود .

انواع گروت

گروت منبسط شونده بر اساس سیمان .

گروت سیمانی تصحیح شده با مواد پلیمری .

گروت اپوکسی دوجزیی و یا سه جزیی .

گروت آماده منبسط شونده .

گروت سیمانی

گروت سیمانی دربردارنده سنگدانه‌های سيليسی با ضريب اصطكاكی بالا است . و بزرگترين سنگدانه را داراست . برای اتصال بيس پليت و فونداسيون‌ها همراه با بارگذاری ديناميكی كه ضريب اصطكاک بين کاغذ ستون و فونداسيون است گروت سیمانی فابیر با توجه به کاربرد میتواند بعنوان یک گروت سیمانی منبسط شونده با ارتقاء حجم کنترل شده مورد استفاده قرار گیرد . این گروت سیمانی يک گروت ادغام شده و مهیا به مصرف است كه به هيچ افزودنی جز آب برای فراهم شدن جهت استفاده احتیاجی به مواد دیگر ندارد . گروت سیمانی برای مواقعی نياز است كه گروت با افزایش حجم کنترل شده و مسافت دو المان سازه‌ای تقریبا نزديک به هم باشد را پر نموده و خللی باقی نگذارد . در این زمینه بيشترين مصرف را داراست . گروت سیمانی در فونداسيون‌های صنعتی هم کاربرد دارد .

گروت سیمانی اصلاح شده با مواد پلیمری

بخشی از مایع پلیمری ادغام سیمان با مقاومت بالا و دانه بندی ویژه با ماسه سیلیسی شکری , با بهترین خاصیت روان کنندگی است . در هنگام گروت ریزی مایع پلیمری فقط کافیست دو جزو با هم ترکیب شود .

گروت دارنده مقاومت کششی و خمشی بالااست . ‌ دارنده خواص آب بند کنندگی مناسب , دارنده خواص مقاومت سایشی بالا , دارنده لینک و پیوند قوی با زیرسازی معدنی و گروت دارنده مقاومت بالا در قبال اثر آب شور دریا است .

گروت اپوکسی

گروت اپوکسی شکل پذیر و فارغ از حلال و دربرگیرنده ۳ جزو است . گروت اپوکسی دارنده رزین اپوکسی , سخت کننده , عمل آورنده آمین و دانه بندی ویژه سیلیسی است . در هنگام مصرف گروت اپوکسی کافیست سه قسمتی از آن با نیز ادغام شوند .

گروت اپوکسی سبب ساز سخت شدن پر سرعت بنا می‌گردد که بستگی به دمای اطراف دارد‌ . گروت اپوکسی دارنده قابلیت و امکان بالای چسبندگی به زیر کارهای معدنی و فولادی دارااست , ‌ مقاومت در قبال ارتعاشات شدید , سخت شدن بدون جمع شدگی است , دارنده مقاومت بالا در قبال حملات مواد شیمیایی است و دارنده مقاومت مکانیکی مضاعف بالایی است .

گروت ریزی

گروت ریزی با گروت سیمانی مطلوب است که دارنده خواص غیر انقباضی و مقاومت بسیار بالا است گروت ریزی را می‌توان جهت لبریز کردن خلأ در میان صفحه ها نشیمن و دستگاه‌های صنعتی و سازه‌های سنگین وزن که نیاز به تحمل لرزه و فشار بسیار زیاد است استفاده می‌کنند‌ .

گروت به‌ عنوان مصالح ساختمانی

روش همگانی مصرف و اجرای گروت

‌سطوحی مورد نظر جهت گروت ريزی , بايد از هرگونه آلودگی روغنی‌ , گرد و خاک و … منزه باشد .

‌به بازه زمانی ۲ تا ۳ ساعت قبل از گروت ريزی بايد سطوح را کاملاً غرقاب نموده و در حین گروت‌ريزی بايد آب مازاد را از روی سطح خشک کرد .

‌صفحات ستونی که قرار است زير آنها گروت وارد شود بايد از آلودگی کاملاً پاک‌ شده و روی آن ها سوراخ‌هایی برای خروج هوا تعبيه شود .

‌فضايی که قرار است از گروت لبریز شود بايد به طوری قالب‌بندی شود که هیچ‌ نوع نشت رطوبت از آن اتفاق نيفتد .

‌‌توصیه میشود که گروت ريزی حداکثر به مدت ۱۵ دقيقه بعداز اختلاط انجام گيرد .

‌ضخامت گروت نباید کمتر از ۲۵ میلی متر در حیث گرفته شود و حداکثر ضخامت گروت مطابق توصیه‌های تولید کننده جنس انتخاب میشود .

‌گروت ريزی بايد پيوسته و یکجا اجرا شود به همين دليل بايد قبل از اجرای گروت‌ريزی برنامه‌ریزی برای اجرای کار صورت بپذیرد .

‌برای گروت‌ريزی حجيم توصيه می گردد از پمپ‌های مناسب‌ مصرف شود .

‌گروت‌ريزی از يک سمت انجام پذيرد و می‌باید از سمتی اينکار صورت بپذیرد که گروت کوتاهترين فاصله را طی نمايد .

‌پس از اتمام گروت ريزی , عمل‌آوری مطلوب با استفاده از گونی خيس‌ يا آب‌پاشی صورت پذيرد .

حداکثر و حداقل ضخامت گروت دربین پایه و صفحه ستون

به‌طور خلاصه ضخامت گروت‌ریزی دربین صفحه‌ستون و پایه به شرح ذیل است .

‌در روش تراز نمودن صفحه‌ ستون پیش از اسکلت‌بندی و به طور همزمان با اجرای گروت , ضخامت معمول گروت‌ریزی حدود ۲ تا ۴ سانتیمتر است .

‌در روش کار گذاشتن و تراز نمودن صفحه‌ستون با استفاده از مهره در تحت آن , ضخامت معمول برای گروت‌ریزی حدود ۴ تا ۱۰ سانتیمتر است که به بعدها صفحه‌ستون , قطر بولت‌ها و مهره‌ها مربوط است .

کاربرد گروت

گروت کاربردی در پایین صفحه ستون‌ها , آنکربلت‌ها , نصب ریل ماشین آلات , برینگ پل‌ها , بلت‌ها , ریل‌ها , حایل‌ها دارا هستند . مهم ترین مزایای گروت‌ها این است که مکانی که در آن گروت ریخته می‌گردد را بی نقص لبریز میکند . زیرا گروت منبسط شونده خواص غیر انقباضی دارااست از گروت آماده جهت مصارف مختلفی نظیر پایین صفحه ستون‌ها , آنکربلت‌ها , نصب ریل ماشین آلات , برینگ پل‌ها , بلت‌ها , ریل‌ها , حایل‌ها و … استفاده میشود .

‌قالب گذاری

پباده سازی قالب‌ها بایستی به گو‌نه‌ای باشد که در حین گروت و ملات ریزی هیچگونه تغییر و تحول و جابجایی در آنان به وجود نیاید . قالب‌ها راباید بالاتر از سطح گروت کاری در نظر گرفت . این میزان مازاد را می بایست برای اطراف هم در نظر گرفت . در گروت و ملات ریزی می بایست اطمینان حاصل نمود که هوای محبوس داخل ملات از آن خارج شود .

پس بایستی روزنه‌های باز را در سمت مخالف محل گروت ‌یا ملات ریزی ‌یا در گوشه‌ها و زاویه‌ها تعبیه نمود . این روزنه‌ها محلی برای بررسی گروت و ملات ریزی در زمان کار خواهند بود .

جهت دریافت لیست قیمت و ارتباط با بخش پشتیبانی فنی اینجا کلیک کنید