واش بتن

واش بتن به عبارتی بتن شسته است که در کفسازی پارک , تراس , محل عبور عابر پیاده , باغ , بام ( رووف گاردن ) و به صورت کلی محوطه سازی محیط هایی که می‌خواهیم از منظر زیبا و طبیعی برخوردار باشند به کار گیری می‌گردد . واش بتن یکی اشکال کفپوش های بتنی است که بتن آن از مخلوط سیمان , سنگ دانه های معدنی با رنگ ارگانیک , چسب بتن و بقیه افزودنی های بتن مثل فوق روان کننده های کربوکسیلاتی در اشکال طرح ونقش ها با به کارگیری از رنگهایی که نقاش طبیعت در آفرینش عالم از آن ها استفاده کرده است تاسیس شده است .

واش بتن یا این که موزاییک شسته نوعی کفپوش بتنی است , که از ادغام سیمان , ماسه , سنگ های معدنی , چسب بتن و مواد روان کننده بتن در رنگ های متنوع ایجاد می شود .

واش بتن نوعی کفپوش بتنی با مقاومت فوق العاده بالا در قبال سوز و سرما و گرما و فشار است که بدلیل اصطکاک بسیار زیادی که داراست در معابر شهری و پارکها مورد به کار گیری قرار می گیرد . واش بتن در بعد ها مختلفی ساخت میشود که مرسوم ترین آنان سایز60*30 هست .

ابعاد ( واش بتن ( بسته به کمپانی تولیدکننده آن بسیار گوناگون است البته عموماً با ضخامت 4 تا 5/4 سانتی متر و سطح رویه پر رنگ ساخت میگردند که اما این تراز به‌ صورت یکنواخت و مطلوب در نظر گرفته شده‌است . اندازه‌های این کفپوش بتنی متنوع است و در اندازه‌های 30×30 , 50×50 , 40×40 و 60×30 ایجاد می شوند و بر طبق ذوق وسلیقه و خواست مشتریان رنگ و اندازه‌های آن قابل‌ تغییر و تحول است . همینطور متناسب با محل قرارگیری واش‌بتن , هم می‌توان بعدها و رنگ‌های این کالا را تغییر و تحول داد . مثلا سنگ‌دانه‌هایی با مورد تیره‌تر مطلوب مکان‌های پر رفت و آمد است و زمینه‌های روشن‌تر در درون منازل به کارگیری می گردند .

 

در کنار واش بتن می‌توان از امکانات جانبی هم سود برد . برای مثال نورپردازی درون تراس به واش بتن‌ها جلوه زیبایی می دهد . حتی‌د‌ر بعضا واش بتن‌ها لامپ LED به‌کار میرود و نیازی به لامپ های کناری نیست . روی‌هم‌ رفته واش‌بتن از جمله تولیدات لاکچری به حساب می‌آید و بیشتر ویژگی دکوری دارااست . گرچه رنگ‌های واش بتن را می‌توان بنا بر ذوق وسلیقه مشتریان تغییر تحول بخشید ولی رنگ‌هایی که عموماً در بازار یافت می‌گردد , مشتمل بر : سفید و قرمز معمولی , سفید و قرمز ( سفید بیشتر ) , سفید قرمز ( قرمز بیشتر ) , سفید و مشکی , سفید و سبز , آجیلی , قرمز مشکی سبز , سفید و زرد ( لیمویی ) , سفید چینی , سفید قرمز و زمینه قرمز می‌باشند که هر یک از این رنگ‌ها کارایی خود را دارا هستند . به‌عنوان نمونه نمونه‌ای که در یک استخر محرمانه استعمال می‌گردد , در پیاده روها کارایی چندانی ندارد .

در ساخت واش بتن به روش ویبره بعداز ادغام کردن مواد اول , بتن به دست آمده را درون قالبهای لاستیکی ریخته و بعداز گذشتن از روی میز ویبره در درون اتاق بخار می‌گذارند , پس از گذراندن بیست و چهار ساعت آنها‌را از درون قالب خارج آورده و با به کار گیری از فشار آب ( و اتر جت ) و برس های منحصر به فرد فلزی لعاب های سیمان را از روی سنگ دانه های زیبای آن می زدایند تا برجستگی و چهره سنگ دانه ها نمایان گردد و کفپوشی با نمای دوچندان خوشگل و ارگانیک ایجاد میشود . در روش ساخت پرسی هم بتن حاصل را در لایه زیرین قالب منحصر به فرد میز پرس ریخته و روی آن را ملات ماسه سیمان را میریزند . بعد از آن با فشار پرس دستگاه , موزاییکی دو لایه با شیوه سنگ دانه ارگانیک ایجاد می‌شود و پس از عبور از اتاق بخار همانند موزاییک های واش بتن ویبره شستشوی آن ها آغاز می‌شود . از تولید ها واش بتن در محوطه سازی بوستان , ویلا , تراس , پیاده‌رو سازی و . . . استعمال می گردد .

برای ساخت این کالا بایستی بیشتر از سنگ‌های با تداوم و با کیفیت ‌ استعمال شود که تحمل حالت مشقت بار و سرد را در آزمایش‌ها نشان‌داده باشند . خوشبختانه صنعت سنگ مرز و بوم از این حیث خودکفا است و شرکت‌های تولیدکننده واش بتن نیازی به واردکردن سنگ‌های خارجی ندارند . سنگ‌های معادن الیگودرز در استان لرستان , آذرشهر در استان آذربایجان شرقی , بجستان استان خراسان از جمله سنگ‌هایی میباشند که برای ساخت این کالا مورد به کار گیری قرار می گیرد .