اگر به داشتن یک خانه زیبا و طراحی زیبا علاقه مند هستید مطمئنا طرح های زیادی را مورد بررسی قرار داده اید. یکی از ترفند های جدید در صنعت ساختمان و طراحی دکوراسیون سنگ سه بعدی می باشد. برای اینکه بهتر و بیشتر با انواع این سنگ سه بعدی و همچنین کاربرد های آن آَنا شوید، پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا انتها بخوانید.

سنگ سه بعدی چیست؟

در واقع سنگ سه بعدی از همان جنس سنگ های دیگر و معمول در بازار هستند با این تفاوت که بر روی آنها کار شده است تا سطحی برجسته داشته باشند. این سنگ ها در بخش های مختلفی از نماهای ساختمان گرفته تا داخل خانه استفاده می شوند و می توانند بعد و زیبایی خاصی به فضای شما ببخشند. سنگ سه بعدی یکی از جدید ترین ترفند های طراحی است که به خاطر زیبایی توانست هاست بسیار مورد توجه طراحان و معماران قرار بگیرد.

سنگ سه بعدی

سنگ سه بعدی چه کاربردی دارد؟

اینکه بخواهید از سنگ سه بعدی در کجا استفاده نمایید کاملا بستگی به خودتان و سلیقه تان دارد. برخی می خواهند یکی از دیوار های خانه شان را به طور کامل با سنگ سه بعدی بپوشانند برخی نیز برای بخشی از حیاط این سنگ ها را در نظر دارند. همچنین معماران نیز این روز ها در طراحی نمای ساختمان ها و آپارتمان ها نیز به استفاده از سنگ سه بعدی روی آورده اند که توانسته است زیبایی دوچندانی را در نمای ساختمان ایجاد نماید؛ همچنین باعث فضا سازی و حجم سازی های عالی نیز در نمای ساختمان می شود.

جنس سنگ سه بعدی

همان طور که از اسم این سنگ ها نیز برمی آید سنگی هستند و می توانند از نوع های مختلف باشند. برخی از نمونه های موجود در بازار تراورتن، گرافیت و امثال این گونه از سنگ ها می باشد که با برش های طبیعی و زیبا بر روی آنها کار می شود تا با کنار هم قرار گرفتن آن ها یک حجم واحد ساخته شده و بخشی از دیوار را به طور کامل یا جزئی بپوشاند. همچنین برخی دیگر از این سنگ ها نیز هستند که مصنوعی می باشند. این سنگ ها از مواد مصنوعی ساخته شده اند و نقطه قوت آنها علاوه بر زیبایی بیشتر می تواند ساختار و همچنین رنگ آنها نیز باشد. شما در انتخاب سنگ سه بعدی مصنوعی آزادی زیادی برای انتخاب دارید و می توانید در رنج گسترده ای رنگ انتخاب نمایید. همچنین شکل و ساختار آن ها نیز تنوع بیشتری دارد.

سنگ سه بعدی

رنگ سنگ سه بعدی

پیشتر نیز اشاره کردیم بسته به نوع سنگ سه بعدی، هم اینک می توانید طیف گسترده ای از انواع رنگ ها را برای استفاده از این نوع سنگ ها پیدا کنید. البته نکته ای که باید علاوه بر سلیقه به آن توجه نمایید این است که با نوع و سبک طراحی که برای فضا خود استفاده کرده اید همخوانی لازم را دارند یا خیر. برای نمونه برخی از انواع سنگ سه بعدی در طراحی های مدرن و لاکچری مورد استفاده واقع می شوند برخی نیز سبکی سنتی را تداعی می کند پس در انتخاب رنگ ها نیز دقت کنید و بهترین نمونه را با توجه به نوع دکوراسیون خود انتخاب نمایید.

سنگ سه بعدی

مزایا سنگ سه بعدی

استفاده از سنگ سه بعدی علاوه بر اینکه می تواند یک نمای زیبا را به شما بدهد همچنین دارای مزایای زیادی نیز می باشد. معمولا این سنگ ها مخصوصا از نوع مصنوعی آنها سبک هستند و بر همین اساس نیز نصب ساده ای دارند و می توانید به آسانی برای استفاده در هر ارتفاعی از آنها استفاده نمایید. همچنین نکته دیگر نصب آسان آنها می باشد. سنگ سه بعدی را می توان با چسب های مخصوص و یا ملات هایی به آُانی به سطح مربوطه متصل کرد و بر خلاف برخی از روش ها نیازی به زیرسازی و یا تخریب بخشی از کار ندارد و می توان آن را به آسانی نصب نمود.

نقطه قوت دیگر سنگ سه بعدی که ارتباط مستقیمی با نصب آسان آن دارد این است که بخش هایی که خراب هستند و نیاز به زیرسازی و یا تعمیرات اساسی و پر هزینه دارند را می توان با استفاده از سنگ سه بعدی پوشاند. همچنین از دیگر مزایای آن گستردگی طرح ها و مدل های آن می باشد که باعث می شود دست طراحان برای ایجاد خلاقیت در طرح خود و همچنین انتخاب شما بر اساس سلیقه تان راحت تر شود.

سنگ سه بعدی

نکات مهم سنگ سه بعدی

برخی از جدید ترین مدل های این سنگ ها در بازار موجود هستند که به عنوان پنل های پیش ساخته فروخته می شوند. این سنگ ها می توانند قبل از اینکه به مکان مورد نظر شما برسند مونتاژ شده و بخش های مورد نیاز نظیر قسمت های مربوط به نور و لامپ ها و مواردی از این دست در آنها کار شود تا بتوان به آسانی آنها را نصب کرد. این کار همچنین سرعت نصب سنگ سه بعدی را نیز بالا می برد. همچنین بخش هایی که قبلا در ساخت در نظر گرفته شده اند به آسانی با تجهیزات لازم پر خواهند شد.

نکته مهم دیگر در نصب سنگ سه بعدی این است که بعد از نصب نباید هیچگونه خراش و یا لرزشی در دیوار مربوطه ایجاد شود تا سنگ ها به واسطه چسب محکم شوند. برای استفاده از سنگ سه بعدی خود را محدود نکنید. شما می توانید در محیط های درونی و بیرونی از آنها استفاده کنید. همچنین در شرکت ها، بیمارستان ها، مغازه ها و ویلا ها نیز این مصالح به طور گسترده می توانند استفاده شوند. اما نکته مهم در این بین این است که لازم است توجه داشته باشد که برای هر مکانی به نوع خاصی از این محصول نیاز دارید و استفاده نا به جا از این محصول می تواند تنها هزینه بر روی دست شما بگذارد بدون اینکه جلوه و یا نمایی داشته باشد

سنگ سه بعدی

قیمت سنگ سه بعدی

نکته دیگر نیز مربوط به رنج قیمت سنگ سه بعدی متفاوت می باشد و بسته به نوع سنگ مربوطه می باشد هرچه کیفیت بالاتر برود به طبع آن قیمت سنگ سه بعدی نیز افزایش می یابد. برای نمونه سنگ های آنتیک که برای ویلاهای لوکس از آنها استفاده می شوند مطمئنا گران تر از سایر مدل های این سنگ سه بعدی می باشد.این سنگ ها نیز معمولا به صورت متری به فروش می رسند پس می توانید بسته به متراژ مورد نیاز خود خرید نمایید.

همچنین برای نمای بیرونی از صراحی استفاده میکنند

صراحی سنگی یا نرده صراحی چست؟

صراحی جزو یکی از زیبا ترین اجزایی است که در نمای بیرونی ویلا یا ساختمان ها استفاده می شود. با توجه به شکل و جنس و شیوه ی نصب دارای تنوع بسیار زیادی می باشند. با توجه به مناسب بودن قیمت صراحی سنگی می شود این محصول را جزو پر کاربرد ترین محصولات نمای سنگی ساختمان سازی شمرد.

نکات مورد توجه هنگام خرید صراحی

یکی از نکات مورد توجه هنگام خرید صراحی محل نصف و تناسب ظاهر و ابعاد با نما است. اگر قصد دارید نرده ی صراحی را برای بالکن یا برای پشت بام استفاده کنید، اکیدا توصیه میشود که از انواع با کیفیت تر و دایره شکل و دارای قطر زیاد استفاده کنید، چون  این طرح ها مهم ترین فاکتور انتخاب یعنی ایمن بودن را دارند. درست است که نرده های صراحی سنگی دارای زیبایی و جلوه ی خارق العاده ای نسبت به نرده های پلاستیکی و چوبی یا فلزی دارند ولی دارای یک نقطه ضعف بزرگ هستند. ترد بودن و امکان شکنندگی بالا این نقطه ضعف بزرگ است. با توجه به این قضیه که گلویی های صراحی های مربع امکان شکنندگی بیشتری نسبت به گلویی های صراحی های دایره ای دارند از نظر امنیت ساختمانی مناسب تر است که از صراحی های دایره ای یا گرد برای ارتفاعات استفاده شود. به علاوه باید توجه داشت که گلویی ها و انحنا ها بدون شکستگی و بریدگی باشد.